Zákaznická podpora:info@swissten.eu
Měna
CZK
Jazyk
Čeština

Nabíjecí a datové kabely

Není kabel jako kabel. Roli při jeho výběru hrají nejenom konektory, ale také délka kabelu. Ta se u Swissten pohybuje od 0,2 m do 3 m. Na odolnost má vliv také povrchová úprava kabelů a konektorů. Až 10 000 ohybů vydrží ? kabely s textilním opletením. Pro jablíčkáře máme dobrou zprávu, nabízíme i ? kabely pro Apple s certifikací MFi anebo ? bez MFi zato levnější. Jak je ctěná libost. Na své si u nás přijdou i ti, kteří svůj iPhone milují nade vše, ? kabely s konektorem Lightning ve všech cenových kategoriích jsou tu pro vás. A nesmíme zapomenout ani klasiku, která se již brzy stane standardem i pro Apple – ? kabely s konektorem USB-C. A aby na nás nezanevřeli ti, kteří milují operační systém s logem zeleného robota, máme tu i ? kabely pro Android. Pro přechod mezi USB-A, USB-C a Lightning se vybavte ? adaptéry USB OTG.

Kabel se hodí k nabíječkám a autonabíječkám, pokud si tedy nepořídíte některou z ? bezdrátových nabíječek. I ty ale kabel potřebují. Slušný kabel ale oceníte nejvíce u ? powerbank s kabelovým nabíjením, které se hodí pro nabíjení vašich ? chytrých hodinek, mobilu i fotoaparátu v práci i na cestách.

Už jste slyšeli o standardu USB OTG a neměli čas o něm zjistit více? My víme, ?  co je to USB OTG a jak ho využijete a za pár minut vašeho času to budete vědět i vy. U kabelů je často vyznačena jejich  přenosová rychlost v MB/s nebo Mb/s. ? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

? DOPRAVA ZDARMA na 499 Kč                       ? ZBOŽÍ SKLADEM                          ? VRÁCENÍ DO 30 DNŮ                   ? ZNAČKOVÉ PRODUKTY

 

Nejprodávanější

1 položek celkem
Nabíjecí kabel TYLT SYNCABLE-DUO, USB-A/ Lightning + micro USB
–66 %
99 Kč

silikonový plochý nabíjecí kabel 2v1 s konektory USB-A / micro USB + Lightning délka 60 cm certifikace MFi variabilní volba konektoru koncovka Lightning zabezpečena proti...

+ další
3795/MOD

Potřebujete zjistit jak vybrat ten správný nabíjecí či datový kabel?

#ShowMore#

Můžete si koupit špičkovou nabíječku do auta nebo do sítě, investovat do powerbanky, která vás podrží i v těch nejvypjatějších situacích či si ke svému MacBooku pořídit USB hub, který rozšíří počet jeho portů, bez kabelu s odpovídajícím konektorem, který všechna vaše zařízení propojí, vám ale i ta nejmodernější elektronika bude k ničemu. Potřebujete se rychle zorientovat v nabídce těchto nenápadných a přesto nezbytných doplňků? Pomůžeme vám.

S jakými druhy kabelů se můžete setkat?

Kabely slouží především pro:

  • přenos energie
  • přenos dat, zvuku či obrazu
  • propojení dvou či několika zařízení

Podle jejich funkce, vlastností, typu konektorů či podporovaného zařízení je lze rozdělit do několika kategorií:

Datové kabely

V oblasti elektroniky patří mezi nejčastěji vyhledávané datové kabely sloužící, jak již název napovídá, k přenosu dat mezi dvěma či více zařízeními. Jako data si lze v tomto případě představit aplikace, filmy, zvukové soubory, textové soubory, programy, grafické soubory a podobně. Jasnou jedničkou v oblasti datových kabelů jsou již několik let USB-A kabely, jimž na paty šlapou jejich vlastní modifikace v podobě kabelů USB-C a kabelů micro USB. Ty lze využít jako kabely k PC, propojovací kabely mezi počítačem a periferním zařízením, například telefonem anebo dokonce kabely k TV.

Jak rychle rozeznat USB-C konektor od micro USB?

Někteří uživatelé mají problém s rychlým rozlišením těchto dvou typů konektorů, přitom jsou rozlišitelné na první pohled. Zatímco konektor USB-Cpravidelný oválný tvar, díky němuž jej lze zastrčit do zařízení z obou stran, konektor micro USB je na jedné straně zploštělý a zastrčit jej je možné pouze v jedné poloze. Jeho tvar totiž není pravidelný.

USB-C                  micro-usb-4491511_1920

                    Konektor USB-C                                                                                    Konektor micro USB

Datové kabely s konektory USB-A, USB-C a micro USB lze používat také jako nabíjecí. Tuto funkci využijete především pro nabíjení nositelné elektroniky, telefonů, tabletů anebo hudebních přehrávačů. Zatímco konektor USB-C přijala za svůj standard i společnost Apple, konektor micro USB zůstává i nadále specialitou telefonů s Androidem. I jejich výrobci však postupně instalují do svých zařízení modernější USB-C.

     USB-A_lightning                Lightning

  Konektor USB-A (vlevo) a Lightning                                           Porovnání konektorů Lightning (vlevo) a USB-C

Kabely Lightning

Datová sběrnice Lightning byla vyvinuta v laboratořích společnosti Apple jako nástupce 30pinového konektoru. Jejím účelem je připojení externího mobilního zařízení, například telefonu iPhone k MacBooku, případně k notebooku. Z hardwarového hlediska jde o poměrně malý 8pinový konektor, který je schopný přenést data i napětí. Kabel vybavený konektorem Lightning tedy může sloužit jako datový i napájecí. Kabel, který dostanete k zařízení Apple má zpravidla jeden konec vybaven konektorem Lightning a druhý konektorem USB-A či USB-C, aby bylo možné připojit zařízení k počítači anebo do nabíječky. Narazit však můžete také na přechodku mezi konektorem Lightning a 3,5 mm jack, která slouží pro připojení sluchátek k telefonům Apple iPhone 7 a vyšším.

Video a audio kabely

Kabely pro přenos zvuku a obrazu jsou ideální pro propojení například hudebního přehrávače či počítače s reproduktory, sluchátky, či mikrofonem připojíte jimi ale i fotoaparát s chytrým televizorem, na kterém budete moci shlédnout svá domácí videa anebo si prohlédnout pořízené fotografie. Mezi video kabely představuje standard konektor HDMI, případně DVI či DisplayPort.

hdmi-2202226_1920                                    dvi-992629_1920

                                 Konektor HDMI                                                           Konektor DVI

V oblasti audio techniky hrají nezastupitelnou úlohu již po několik desetiletí konektory 3,5 mm jack. Ten byl poprvé ve větší míře používán již v polovině minulého století k připojení sluchátek k tranzistorovému přijímači.

jack

Konektor jack 3,5 mm

I kabel musí podporovat rychlé dobíjení

Chcete svůj telefon dobíjet opravdu rychle, extrémně rychle, tak aby se jeho baterie dostala z 0 na 50 % během 30 minut? Pak potřebujete 3 věci:

  • telefon podporující rychlé dobíjení
  • nabíječku do zásuvky nebo do auta schopnou rychlonabíjení
  • kabel umožňující rychlé nabíjení

Rychlé dobíjení podporuje většina moderních mobilních telefonů vyšších středních tříd. Zaručeně jím budou disponovat ty, které v sobě ukrývají procesor Qualcomm Snapdragon 821, 820, 653, 652, 650, 626, 625, 620, 617, 435, 430 a 427. Zda se tato funkce týká i vašeho zařízení, zjistíte jednoduše již při jeho nákupu. Formátů rychlého dobíjení je několik, většinou jde o různé modifikace jedné technologie, které mají v závislosti na výrobci jiný unikátní označení. Díky tomu se můžete setkat například s protokoly Quick charge nebo Power delivery, apod.

Nejčastěji využívané protokoly rychlého nabíjení

Zřejmě neuniverzálnějším protokolem pro rychlé dobíjení je Quick Charge, což je standard společnosti Qualcomm, která s rychlodobíjením přišla jako první. Quick Charge umožňuje k nabíjení použít i vyšší napětí než je klasických 5 V, díky tomu lze dosáhnout nabíjecího výkonu až 100 W. Právě tato funkce se snaží alespoň trochu kompenzovat důsledky absence technologie zásadně navyšující kapacitu akumulátorů požívaných v mobilních telefonech.

Quick Charge

Mezi nejrozšířenější standardy v oblasti rychlého nabíjení patří technologie Quick Charge ve 3. generaci, která světlo světa spatřila již v roce 2015. Kromě konektorů USB, podporuje i nově konektory USB-C. V současné době existuje i 4. generace představená koncem roku 2016 známá pod heslem 5 za 5 (za 5 minut dobíjení kapacita baterie na 5 hodin práce). Narazit můžete i na 5. generaci QC.

Technologii Quick Charge (QC) podporují mobilní telefony značek LG, Xiaomi, Sony, Razer, Asus, Redmi, Nubia či ZTE. Právě pro ně hledejte kabel s označením QC.

Super Fast Charging

Mobily značky Samsung mají rychlé dobíjení skryto pod označení Fast Adaptive Charging, resp. Super Fast Charging, s nímž si opět poradí kabely podporující protokoly QC 2.0, QC 3.0, QC 4.0, a QC 5.0.

U telefonů značek Huawei a Honor je rychlé nabíjení, které zvládne přenést až 5 A, označeno jako Super Charge (SCP). Kabel vhodný pro tuto technologii naleznete například zde.

Power Delivery

Power Delivery (PD) je název technologie rychlého nabíjení, kterou využívá Apple. Vyvinula jej nezisková organizace USB-IF (USB Implementers Forum) a na rozdíl od QC, které se nejčastěji implementuje do konektorů USB, na Power Delivery narazíte spíše na konektorech USB-C. Chcete-li i u svého iPhonu využívat Power Delivery, neuděláte chybu, zvolíte-li kabel s konektorem USB-C nebo Lightning a samozřejmě s podporou této technologie. Stejně tak je to i s nabíječkou. U té ale platí, že technologie PD je plně kompatibilní s verzí Quick Charge 4.0. To znamená, že zařízení podporující PD můžete rychle nabíjet i adaptérem podporujícím technologii QC 4.0, což v případě QC 3.0 neplatilo. Rychlé nabíjení si díky podpoře PD můžete vychutnat, vlastníte-li iPhone 8 a vyšší, tedy například iPhone 8 Plus, 11, 11 Pro, 11 Pro Max nebo některý z řady 12 včetně série mini. Vždy je ale podmínkou nabíjecí adaptér s výkonem 20 W a více.

Setkat se můžete i s některými jinými standardy rychlého dobíjení, například VOOC (telephony Oppo a OnePlus), Super Charge turbo (Xiaomi) a dalšími.

 Z hlediska vhodných kabelů platí, že pokud konkrétní model podporuje jakoukoliv technologii rychlého nabíjení, bude pravděpodobně použitelný i pro jiné typy těchto platforem. Podporu rychlého dobíjení totiž v případě kabelu zajišťují vodiče s dostatečným průměrem, které budou schopny přenést vyšší proud a napětí aniž by se zahřály, případně v důsledku toho začaly hořet. V každém případě si ale ohlídejte správný typ konektoru, to znamená USB-C nebo Lightning.